Egersund og Levanger i OBOS-ligaen 2024

Vi ønsker med dette å gratulere og ønske velkommen til OBOS-ligaen 2024.

Annonse:

Levanger fotballklubb

Levanger Fotballklubb er en fotballklubb i Levanger i Trøndelag som ble stiftet 20. mai 1996

KLubbens opprykk til OBOS-ligaen 2024 har vært klar en stund allerede. 

Allerede 21. oktober var det klart ettersom nærmeste utfordrer, Tromsdalen, spilte 0–0 mot Bærum. Dermed vant Levanger vunnet sin avdeling i PostNord-ligaen etter de tidligere samme dag  vant 3–1 borte mot Strømmen, etterhat trick av Sanel Bojadzic.

De rykker opp til OBOS-ligaen  etter 2-0 seier i siste seriekamp mot Ullern. Levanger står dermed uten tap i serien- og har fått poengrekord i de tre øverste divisjonene i norsk fotball med 70 poeng.

Tidligere resultater i OBOS-ligaen

Levanger FK har spilt i OBOS-ligaen i 2015 (9), 2016 (8), 2017 (7) og 2018 (16). Beste plassering i 2018 etter at de forbedret en tabellplassering pr år fra 2015, men så endte det med 16. plass og nedrykk i 2018.  6 år senere er de dermed tilbake i ligaen igjen.

Levanger FK

 • Stiftet 20. mai 1996 som en overbyggingsklubb for de lokale lagene SPKL Nessegutten og IL Sverre.

 • Hjemmebane: TOBB Arena Levanger

 • Spilte i OBOS-ligaen 2015 til og med 2018

Egersund sikret opprykk etter dramatisk sesongavslutning

I en sesongavslutning preget av intense kamper og kniving om opprykk, lyktes Egersund i å sikre seg en etterlengtet plass i en OBOS-ligaen. I en dramatisk avslutning på sesongen opplevde Lyn en overlegen 10-1-seier, men tapte likevel opprykksplassen med kun ett mål. Lyn måtte vinne med fem mål mer enn Egersund for å rykke rett opp til OBOS-ligaen. Til slutt manglet de altså kun ett mål for å rykke opp.

Det var uhyre jevnt i toppen mellom Egersund og Lyn

Som man kan se av tabellen over så var det uhyre jevnt blant de to øverste plassene. 

Egersunds historie

Egersund Idrettsklubb (EIK) har en rik historie som går tilbake til 1909, da klubben ble stiftet etter inspirasjon fra engelske arbeidere på byens fayancefabrikk.

Engelskmannen Mr. Staton spilte en sentral rolle i klubbens tidlige dager, og EIKs første drakter var allerede "tigerstripete", i de samme fargene som de bærer stolt den dag i dag.

Klubben opplevde en tidlig nedleggelse under den første verdenskrigen, men gjenoppsto da Egersund Turnforening dannet et fotballparti i 1919, som senere ble grunnlaget for EIK. Etter å ha meldt seg inn i det Norske Fotballforbundet i 1919, tok EIK gradvis steget oppover divisjonene. De vant 2. divisjon i 1927, og etter en krigspause kom de tilbake til toppdivisjonen da den nasjonale ligaen startet i 1939.

EIK kjempet tappert i toppdivisjonen, men krigen satte en stopper for lagets lovende fremgang. Etter krigen fulgte noen år med varierte resultater, men på slutten av 1950-tallet fikk klubben oppleve en ny gullalder med opprykk til 2. divisjon. På 1960-tallet var EIK vertskap for store lag som Viking og Fredrikstad, og Leif Nygaard ble klubbens første landslagsspiller i 1968.

De påfølgende årene var preget av opp- og nedturer, men EIK klarte å etablere seg som et konkurransedyktig lag. I 1981 rykket de opp til 3. divisjon etter tolv år i 4. divisjon, og i 2004 opplevde de en av klubbens beste sesonger med bare ett tap i serien.

I 2005 bygget EIK tribuner i Idrettsparken og arrangerte en vennskapskamp mot Birmingham City fra engelsk Premier League. Utover 2000-tallet hadde klubben flere utenlandske trenere, og selv om det var noen utfordringer, opplevde de suksess med Jone Mathiesen før opprykket til andre divisjon i 2011.

EIK har ikke bare vært aktive på banen, men har også investert i anleggsutvikling, inkludert kunstgress og oppgraderinger av klubbhuset. Klubben ser nå fremover, stolt av sin historie og klar for nye utfordringer i de kommende sesongene.

Beste plasseringer 

 • Serie: beste plassering etter 1948: 3 plass i 2 divisjon (nivå 2) 1958/59, 2022
 • NM: beste innsats: 3 runde i 1961 (tap 0-3 mot Skeid på Bislett)
 • Rogalandscup: Vinner 2009, tapende finalist 2001 og 2002
 • Kretsmestre: nivå 3-1951, nivå 3-1961-62, nivå 4-1968

Egersunds Idrettsklubb

 • Stiftet: 16. september 1919

 • Kallenavn: EIK, Tigrene

 • Hjemmebane: Idrettsparken

 • Kapasitet; 4.000

Annonse fra Obos-ligaen: